Buty do wody – czym kierować się przy ich zakupie?

Buty do wody są jednym z akcesoriów, w które warto wyposażyć się nie tylko w przypadku uprawiania sportów wodnych, ale również podczas wyjazdu na plażę, nad jezioro lub rzekę. Jakie są najważniejsze zalety ich używania i na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów?

Buty do pływania – bezpieczeństwo w wodzie to podstawa

Podczas aktywnego wypoczynku nad wodą podstawą jest trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz szczególnie zadbać również o stopy. Nie na wszystkich plażach piasek jest drobny. Wiele z nich jest kamienistych, również pod wodą na dnie mogą znajdować się ostre kamienie. Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest szczególnie ważne podczas wyjazdu za granicę i pobytu w nowych nieznanych miejscach. Należy także pamiętać, że w niektórych krajach na przykład w Chorwacji będącej bardzo popularnym kierunkiem urlopowym istnieje problem z jeżowcami. Nadepnięcie na jedno z tych morskich stworzeń jest bardzo bolesne. We wszystkich tych przypadkach rozwiązaniem będą buty do pływania. Ochronią one zarówno przed otarciami, jak i skaleczeniami oraz bardziej poważnymi ranami. Dodatkową ich zaletą jest to, że pomogą również w zachowaniu równowagi podczas chodzenia po mokrych i śliskich nawierzchniach.

Jakie buty do wody wybrać?

Wybierając buty do pływania należy określić do jakich aktywności będą one najczęściej używane. Od tego zależą cechy, którymi powinny się one odznaczać. W przypadku pływania łódką jako pasażer oraz podczas pobytu na popularnych plażach z reguły sprawdzą się najprostsze buty do wody. Dlatego warto w takiej sytuacji kierować się po prostu wygodą. Jednak w przypadku aktywnego uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i windsurfing najważniejszą cechą będzie odpowiednia przyczepność. Z kolei podczas wyjazdu na kamienistą plażę lub wchodzenia do mało przejrzystej wody, w której nie widać dna należy skupić się na zapewnieniu stopom odpowiedniej ochrony. Zagwarantują ją buty do pływania z twardymi wzmocnionymi podeszwami.

Poza tym, aby buty do wody dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być dobrze dopasowane. Nie zbyt ciasne, ponieważ ich noszenie będzie wtedy niekomfortowe i same mogą obcierać w takiej sytuacji stopy, ale powinny dobrze do nich przylegać. Natomiast zbyt luźne buty do pływania mogą łatwo zsunąć się w wodzie. Z tego powodu warto również zwrócić uwagę na to, czy są one wsuwane, czy wiązane za pomocą sznurowadeł. Sznurowane z reguły dużo lepiej trzymają się nogi w każdych warunkach na przykład podczas spacerowania po kamienistym podłożu lub przechodzenia przez górski strumień. Buty damskie do wody są idealne podczas gorącego lata a istotne jest też to, by pozwalały stopom oddychać. Dlatego warto postawić na modele, w których góra buta posiada przynajmniej wstawki z siatki lub innych przewiewnych materiałów. Na koniec pozostaje wybrać odpowiedni wygląd. Na rynku dostępne są zarówno buty do wody damskie, jak i męskie różniące się zastosowanym wzornictwem i kolorystyką.